پیش بینی قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار شنبه ۲ دی

پیش بینی قیمت دلار شنبه 2 دی
لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار در هفته پایانی پاییز در کف کریدور ۵۰ هزار تومانی باز و در نهایت با همین قیمت بسته شد. پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی روند نزولی کوتا‌ه‌مدتی است که بعد از آن احتمال جامپ حرکت دلار به سقف قیمتی بالاتر را می‌دهند. بانک مرکزی تا چه زمانی شرایط فریز ارزی را دارد؟

در هفته پایانی پاییز قیمت دلار با بازدهی منفی بسته شد. حرکت‌های کوچک قیمتی این اسکناس حکایت از روند خنثی اسکناس دلار را دارد. 

کارشناسان اقتصادی الگوی یک ماه اخیر روند بازار ارز را مشابه سال‌های اخیر می‌دانند. قیمت اسکناس دلار با ارزش ذاتی آن که کارشناسان اقتصادی آن را کریدور ۶۰ هزار تومانی می‌دانند به ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده است. بنابراین تحلیلگران بازارهای مالی پس از کاهش قیمت دلار در کوتاه‌‌مدت، این اسکناس را آماده سقف‌زنی می‌دانند. 

 

کاهش دستوری قیمت دلار چاره‌ساز نیست

در روزهای پایانی این هفته در گزارشی که پژوهشکده پولی و بانکی که ذیل بانک مرکزی فعالیت می‌کند، منتشر کرد اعلام شد گه حجم خالص دارایی‌هایی این نهاد پولی از ۶۸۲ همت در اسفند سال گذشته به نزدیکی ۴۹۳ همت در پایان تابستان سال جاری رسیده است.

 

۳ پیش بینی از قیمت دلار/ نرخ تعادلی و سقف قیمت ارز آمریکایی چقدر است؟

 خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی شامل ارز‌های کشورهای مختلف و دارایی‌هایی مانند ساختمان‌ها در خارج ازکشور هستند. برخی عمده علت این کاهش را در نتیجه دخالت بانک مرکزی در بازار ارز به منظور کنترل نرخ دلار می دانند. اینکه بانک مرکزی تا چه زمانی قادر خواهد بود با ارزپاشی، بازارهای مالی را کنترل کند و فنر فشرده دلار که بخش دولتی همواره آن را کتمان می‌کند رها شود، مشخص نیست. اما کارشناسان اقتصادی این جامپ ارزی را خیلی دور نمی‌دانند.

در همین راستا کارشناسان اقتصادی درباره محدوده‌ اختیاراتی که برای بانک مرکزی گذاشته شده، می‌گویند در گذشته حتی صحبت از استقلال کامل بانک مرکزی بود، اما اتفاقات و انتظاراتی که درباره تاثیر این اقدامات توقع می‌رفت، نیفتاد.

پیش از این تحلیلگران بازارهای مالی نسبت به شوک‌های بازدارنده مقطعی به واسطه فشار دولت به بانک مرکزی برای مهار تورم  تاکید کرده بودند. آنها تمام این موضوعات را کوتاه‌مدت می‌دانند و می‌گویند باید انتظار آغاز صعود قیمت دلار را داشته باشیم.

بنابراین با توجه به اینکه صنایع بالادستی کشور خودشان را با دلارهای قیمت بالاتر وفق می‌دهند، بعید است کاهش دستوری قیمت دلار چاره‌ای اساسی برای شرایط کنونی اقتصاد باشد.

 

پرونده دلار در پاییز با بازدهی مثبت بسته شد

گفتنی است از ۳۰ آبان تا ۳۰ آذر اسکناس دلار بازدهی منفی ۰.۳۰ درصدی داشته است. این اسکناس در مدت مشابه ماه گذشته با قیمت ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان معامله می‌شد و در یک ماه اخیر در کف کانال ۵۰ هزار تومانی در تلورانس قیمتی ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی نوسان داشت. 

با این وجود طی سه ماهه پاییز نیز اسکناس دلار، رشد بازدهی داشته است. دلار، اول مهر امسال با قیمت ۴۹ هزار و ۳۵۰ تومان معامله می‌شد، اما درست ۱۵ مهر و با شروع درگیری در منطقه خاورمیانه به کریدور ۵۰ هزار تومانی صعود کرد. در مدت یادشده دلار بازدهی ۱.۳۲ درصدی و رشد قیمتی ۶۵۰ تومانی داشته است.

کارشناسان اقتصادی برای هفته نخست زمستان احتمال برگشت قیمت این اسکناس به کف کانال ۴۷ و ۴۸ هزار تومانی را می‌دهند. همچنین آنها سقف فعلی قیمت این اسکناس را منطقه ۵۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵۴ هزار تومانی می‌دانند.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه