اونس طلا | قیمت طلا | طلای جهانی

اونس طلا در ۲۰۲۴ به کجا خواهد رسید؟ | پیش بینی اونس طلا در ۲۰۲۴

اونس طلا در 2024 به کجا خواهد رسید؟ | پیش بینی اونس طلا در 2024
لینک کوتاه کپی شد

قیمت طلای جهانی، سال ۲۰۲۴ را نزولی آغاز کرد. قیمت اونس طلا که پرونده سال ۲۰۲۳ را روی قیمت ۲۰۷۶ دلار بسته بود، در نخستین معاملات سال نو میلادی روی قیمت ۲۰۶۲ دلار باز شد . آیا روند طلای جهانی در سال جدید نزولی خواهد بود؟ بر اساس بررسی‌های فاندامنتال، به نظر می‌رسد اونس طلا سه سناریو، پیش رو داشته باشد.

به گزارش طلانیوز: سه رویکرد اصلی برای انجام یک پیش بینی قابل اطمینان در خصوص شاخص طلا وجود دارد:

پیش بینی اونس جهانی طلا/تجزیه و تحلیل بنیادی

تجزیه و تحلیل بنیادی به شما امکان می‌دهد تغییرات در سیاست‌های پولی و سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت فلزات گرانبها را ردیابی کنید. در اولویت، این تغییرات در سیستم مالی جهانی و اقدامات بانک مرکزی ایالات متحده صورت می گیرد. بنابراین، در نظر گرفتن شاخص‌های مختلف کلان اقتصادی بسیار مهم است:

تغییرات نرخ بهره فدرال؛

انتظارات تورمی بازار؛

حرکات شاخص ارزها و میزان عرضه پول؛

توازن واردات و صادرات.

همچنین، در نظر گرفتن وضعیت کشورهای اصلی واردکننده طلا از آنجا که بیش از نیمی از تقاضای جهانی برای XAUUSD از هند و چین می‌آید، مهم است. این موضوع به خوبی شناخته شده است که اقتصاد جهانی به شدت با عوامل ژئوپلیتیکی مرتبط است.

این یکی دیگر از عوامل ریسک است که بر بازارهای فلزات گرانبها، از جمله طلا فیزیکی، تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، تشدید روابط چین-آمریکا می‌تواند منجر به جهش‌های تیزی در قیمت طلا شود.

تغییرات احتمالی در سیاست تحریم علیه روسیه یا چین، جنگ‌های تجاری و ناپایداری سیاسی می‌تواند به شدت بر قیمت طلا تاثیر بگذارد. همچنین، فراموش نکنید که کشورهای اصلی تولیدکننده، مانند چین، استرالیا، روسیه، و کانادا، یک سوم از کل عرضه $US/OZ را تشکیل می‌دهند.

به خاطر داشته باشید که تجزیه و تحلیل بنیادی معمولاً در پیش‌بینی روندهای جهانی استفاده می‌شود.

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/تجزیه و تحلیل تکنیکال

این رویکرد شامل مطالعه تاریخچه شاخص XAUUSD بر روی نمودار با استفاده از شاخص‌ها و ابزارهای دیگر برای تجزیه و تحلیل حرکت قیمت است. تجزیه و تحلیل فنی می‌تواند به تعیین سطوح حمایت و مقاومت، خطوط روند، احتمال شکست‌ها و واژگونی‌های قیمتی هم در بلندمدت و هم در معاملات روزانه کمک کند.

طلا یک حرکت جهت‌دار در بلندمدت دارد. بنابراین، برای تجزیه و تحلیل فنی، از شاخص‌های روندی مانند میانگین‌های متحرک، RSI، MACD، و باندهای بولینگر به طور عمده استفاده می‌شود.

 

پیش بینی اونس طلا

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/تجزیه و تحلیل فضای هیجانی بازار

این رویکرد شامل ارزیابی فضای هیجانی خریداران و فروشندگان است، به این معنی که چه کسی در حال حاضر موقعیتی غالب در بازار دارد. ابزارهای تجزیه و تحلیل فضای هیجانی بازار شامل نظرسنجی‌ها، نظارت بر محتوا در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های آنلاین تخصصی، مانند litefinance.org می‌شود.

مهم است به یاد داشته باشید که حس بازار می‌تواند بسیار سریع تغییر کند. این تغییرات تحت تاثیر پیش‌بینی‌های قیمتی طلا از سوی تحلیلگران حرفه‌ای یا به عنوان مثال، تحت تاثیر اطلاعات داده شده توسط رئیس فدرال رزرو جروم پاول قرار دارد.

فدرال رزرو پس از آخرین جلسه سیاست‌گذاری سال، نرخ بهره را بدون تغییر در بازه ۵.۲۵ تا ۵.۵ باقی گذاشت و به بهبود مداوم چشم‌انداز تورم اشاره کرد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست گفت که اعلام پیروزی در برابر تورم، زودهنگام است. اما اذعان داشت، این سوال که «چه زمانی مناسب است کاهش نرخ‌ها را آغاز کنیم»، در حال بررسی است.

موقعیت بازار نشان می‌دهد کاهش نسبتا قابل توجهی در نرخ‌های سال جدید، پیش‌بینی شده است و در صورتی که داده‌های اقتصاد کلان برخلاف این انتظار باشد، فضایی را برای افزایش دلار باقی می‌گذارد.

فدرال رزرو همچنین مطمئن است که ایالات متحده از رکود اجتناب خواهد کرد. در سه ماهه سوم، تولید ناخالص داخلی (GDP) با نرخ چشمگیر سالانه ۵.۲ درصد افزایش یافت. از آنجا که انباشت موجودی در آن دوره عامل اصلی توسعه بود، دیدن کاهش شدید نرخ رشد در نیمه اول سال ۲۰۲۴ تعجب آور نخواهد بود.

 

سناریوی نخست پیش روی قیمت طلا/پیش بینی اونس جهانی طلا

اولین سناریوی طلا در سال جدید میلادی، بر این احتمال استوار است که تورم به طور پیوسته به کاهش خود ادامه می‌دهد؛ در حالی که بازار کار از تعادل خارج می‌شود و فعالیت اقتصادی نسبتا سالم می‌ماند. این سناریو همچنین پیش‌بینی می‌کند، رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول و دوم بین ۱.۵ تا ۲ درصد باشد.

طلا می‌تواند در سناریوی اول، افزایش یابد، اما احتمالا قبل از شکل‌گیری یک روند صعودی بلندمدت، قیمت همچنان محدود می‌شود. یک بازار کار قوی، همراه با یک اقتصاد قوی، باید به فدرال رزرو اجازه دهد تا رویکردی محتاطانه برای تغییر سیاست اتخاذ کند و کاهش بازدهی دلار و اوراق قرضه را محدود کند.

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/طلا در سناریوی دوم به کدام سمت می‌رود؟

سناریوی دوم احتمال می‌دهد که تورم به طور پیوسته به کاهش خود ادامه می‌دهد، در حالی که نرخ بیکاری به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و اقتصاد ایالات متحده، نرخ‌های رشد کمتر از یک درصد در سه ماهه اول و دوم را ثبت می‌کند.

سناریوی دوم نیز برای طلا صعودی است و پتانسیل ثبت سود‌های بیشتر از سناریوی اول را دارد. با این حال، اقتصاد ضعیف‌تر ایالات متحده می‌تواند بر سایر اقتصادها، به‌ویژه اقتصاد چین تأثیر منفی بگذارد و به تقاضای طلا آسیب برساند.

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/سناریوی سوم؛ نمایش نزولی طلای جهانی

طلای جهانی در سومین سناریو، پیش‌بینی می‌کند که پیشرفت تورم متوقف شود و نرخ شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی اصلی نزدیک به سه درصد تثبیت شود.

سناریوی سوم به وضوح برای طلا نزولی است. اولویت فدرال رزرو این است که تورم را به هدف ۲ درصد برگرداند و سیاستگذاران احتمالاً از کاهش پیش از موعد این سیاست خودداری کنند، حتی اگر بازار کار یا اقتصاد خوب عمل نکنند. در این مورد، افزایش نرخ دلار و بازده اوراق قرضه می‌تواند بر XAU/USD تاثیر بگذارد.

 

پیش بینی اونس طلا

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/عدم قطعیت‌ها و ابهامات طلا در سال ۲۰۲۴

جنگ روسیه و اوکراین در سال ۲۰۲۲ و درگیری اسرائیل و حماس در سال ۲۰۲۳ نشان داد که طلا همچنان یکی از دارایی‌های امن ترجیحی در زمان عدم اطمینان است. تشدید بیشتر و گسترش درگیری‌ها در خاورمیانه می‌تواند طلا را بالاتر ببرد. در این میان، تشدید مجدد جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند تأثیر مشابهی بر XAU/USD داشته باشد.

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/انتخابات ریاست جمهوری ترامپ

پیش‌بینی اینکه چگونه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و همه تحولات مرتبط می‌تواند بر بازار‌های مالی تأثیر بگذارد دشوار است. با این حال، طبق نظرسنجی Real Clear Politics که در ۱۵ دسامبر انجام شد، تقریبا تا ۵۰ درصد، این احتمال وجود دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بتواند مجددا انتخاب شود.

ترامپ به دنبال اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر اکثر کالا‌های خارجی و حذف تدریجی واردات کالا‌های اساسی چین در یک برنامه چهار ساله است. تعرفه‌های بالاتر می‌تواند کار فدرال رزرو برای کاهش تورم به هدف دو درصد را دشوارتر کند؛ در حالی که بدتر شدن روابط با چین می‌تواند بر چشم‌انداز تقاضای طلا تأثیر منفی بگذارد.

 

پیش بینی اونس جهانی طلا/تحولات اقتصاد چین

چین بزرگترین مصرف کننده طلا در جهان است. رشد اقتصاد چین در سال ۲۰۲۳ به لطف بازگشایی کووید، شتاب یافت. با این حال، قرائت‌های اخیر PMI و داده‌های مربوط به فعالیت مصرف‌کننده، نشانه‌هایی از کندی را نشان داد.

مشاوران دولت چین در مصاحبه‌ای اختصاصی با رویترز گفتند که اهداف رشد آن‌ها برای سال ۲۰۲۴ بین ۴.۵ تا ۵.۵ درصد بوده است. در همین حال، مؤسسه رتبه‌بندی مودی نسبت به کاهش رتبه اعتباری چین هشدار صادر کرد و «چشم‌انداز» را از «پایدار» به منفی کاهش داد. این موسسه همچنین به «افزایش ریسک‌های مربوط به کاهش ساختاری و مداوم رشد اقتصادی میان‌مدت و کاهش مداوم بخش املاک اشاره کرد.»

طلا پتانسیل صعودی خود را در اوایل سال ۲۰۲۴ به دلیل چشم‌انداز سیاست ضعیف‌تر فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه پایین‌تر و ضعیف‌تر شدن دلار ادامه می‌دهد. با این حال، رکود در اقتصاد جهانی می‌تواند بر تقاضا تأثیر بگذارد و دستاورد‌های این فلز گرانبها را محدود کند.

از سوی دیگر، عدم پیشرفت در تلاش‌های فدرال رزرو برای کاهش تورم، می‌تواند موجب چرخش XAU/USD شود. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در ایالات متحده، ژئوپلیتیک و وضعیت اقتصاد جهانی از جمله عواملی هستند که می‌توانند باعث افزایش ارزش طلا شوند.

 

/منبع: گلد نیوز

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه