اقتصاد|طلا

پیش‌بینی روند بازار طلا و سکه ۱۹تیر۱۴۰۳

پیش‌بینی روند بازار طلا و سکه 19تیر1403
لینک کوتاه کپی شد

قیمت طلا و سکه همچنان دنباله‌رو اونس جهانی طلا و نرخ دلار است. اما آیا این روند کاهشی طلا و سکه ادامه‌دار خواهد بود یا در بلندمدت ورق برمی‌گردد؟

به گزارش طلانیوز: بازار طلا و سکه فعلا در آرامش نسبی به سر می‌برد. براساس اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر، طلای 18 عیار امروز، 19 تیر 1403 ریزش 42 هزار تومانی نسبت به روز گذشته داشت و به سه میلیون و 385 هزار و 200 تومان رسید. طلای 24 عیار نیز امروز 57 هزار تومان ارزان شد و به نرخ چهار میلیون و 513 هزار تومانی رسیده است.

سکه اما ریزش شدیدتری را نسبت به طلا تجربه کرد. اتحادیه طلا و جواهر قیمت سکه طرح جدید را 800 هزار تومان ارزان‌تر از روز گذشته و 40 میلیون و 400 هزار تومان گزارش کرد. همچنین سکه طرح قدیم 400 هزار تومان نسبت به روز گذشته کاهش قیمت را تجربه کرد و اکنون در نرخ 37 میلیون و 300 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

بازار طلا و سکه به دلیل وقایع سیاسی اخیر کشور از یک سو و از سوی دیگر به دلیل ریزش غیرقابل پیش‌بینی اونس جهانی روند نزولی به خود گرفته است.

رشد اونس جهانی که از روز گذشته متوقف شده بود، امروز هم به ریزش خود ادامه داد و با کاهش 65 دلاری نسبت به روز گذشته، حالا به دو هزار و 365 دلار رسیده است.

پیش‌بینی روند بازار طلا و سکه 19 تیر 1403

همانطور که گفته شد، اونس جهانی طلا از روز گذشته دنده معکوس کشید و روند نزولی را در پیش گرفت. این اتفاق می‌تواند روند نزولی بازار طلا و سکه داخلی را تثبیت کند. کارشناسان بازارهای مالی هم معتقدند که علاوه‌بر فاکتور مهم اونس جهانی، به نظر می‌رسد تا زمان تحلیف رئیس جمهور جدید تغییر چندانی در روند بازار ایجاد نشود و آرامش نسبی در بازارهای مالی حاکم خواهد بود. البته فعالان بازار طلا و سکه هم می‌گویند مانند هر سال با آغاز ماه‌های محرم و صفر بازار در وضعیت رکودی قرار می‌گیرد.

در این میان باید به این نکته توجه کرد که ثبات بازار موقت است و پیش‌بینی‌ بازار در بازه بلندمت حاکی از رشد بازارهاست. کارشناسان انتخابات آمریکا را مؤلفه‌ای مهم در تعیین روند آینده بازار طلا و سکه ایران می‌دانند. آن‌ها می‌گویند درصورت پیروزی ترامپ احتمال تشدید تحریم‌ها و کاهش فروش نفت ایران بسیار است.

نکته مهم دیگر هم آن است که چشم‌انداز قیمت دلار در بلندمدت صعودی است. کارشناسان این حوزه معتقدند با توجه به بسته شدن بودجه 1403 در بلندمدت و تا زمان بسته شدن بودجه سال آینده، شاهد افزایش نرخ دلار خواهیم بود. در نتیجه مانند همیشه بازار طلا و سکه هم در صورت افزایش نرخ دلار روند افزایش قیمت‌ها را به خود خواهد گرفت.

طلای دست دوم

منبع: اکوایران

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه