// کد مطلب: ۱۶۲۳۶۱

حقوق کارمندان | حقوق بازنشستگان

کف حقوق کارکنان دولت ۱۰ میلیون تومان شد/ جزئیات مصوبات جدید در حوزه وام ازدواج و فرزندآوری

کف حقوق کارکنان دولت ۱۰ میلیون تومان شد/ جزئیات مصوبات جدید در حوزه وام ازدواج و فرزندآوری
لینک کوتاه کپی شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: کف حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۱۰ میلیون تومان و برای بازنشستگان ۹ میلیون تومان تعیین شده است.

رحیم زارع در نشست خبری در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: مهم‌ترین ویژگی بودجه سال آینده این است که کسری و نرخ تورم آن کمتر شده است.

زارع درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده تصریح کرد: آنچه تاکنون درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها تصویب شده این است که نزدیک به ۷۰۰ همت است، اهم موارد پرداختی مربوط به یارانه نقدی و معیشتی و جبران قدرت خرید خانوارهای ناشی از افزایش قیمت‌ها و پرداخت مستمری به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، یارانه نان و مابه‌التفاوت نرخ ارز دارو است.

 

مطالعه بیشتر: افزایش ۱۰۰ همتی و عجیب درآمدهای مولدسازی در بودجه ۱۴۰۳

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همچنین روابط مالی نفت و دولت مشخص شد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از ۴۰ درصد پیشنهادی لایحه دولت به ۴۵ درصد افزایش پیدا کرد، سه درصد برای مناطق نفت‌خیز و محروم، ۱۴.۵ درصد برای وزارت نفت جهت سرمایه‌ گذاری و ۳۷.۵ درصد در منابع عمومی بودجه کل کشور اختصاص پیدا می‌کند.

 

مصوبات جدید کمیسیون تلفیق در حوزه ازدواج و فرزندآوری

زارع با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزند آوری اظهار کرد: تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال آینده ۳۰۰ میلیون تومان پیش‌ بینی شده است که این میزان برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال و زوج‌های کمتر از ۲۳ سال ۳۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ افزود: تسهیلات قرض‌الحسنه خرید مسکن برای خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر که بعد از سال ۱۳۹۹ به دنیا آمده است، ۳۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شد. تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه مسکن مددجویان کمیته امداد و رزمندگان معسر ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد. تسهیلات فرزندآوری هم بدین شکل به تصویب رسید که به ازای فرزند اول ۴۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۸۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۱۲۰ میلیون تومان، فرزند چهارم ۱۵۰ میلیون تومان و فرزند پنجم بیشتر از آن ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

میزان افزایش حقوق در سال ۱۴۰۴

وی همچنین بیان کرد: کمیسیون تلفیق میزان ضریب افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان را در سال آینده ۲۰ درصد تعیین کرد، کف حقوق کارکنان دولت ۱۰ میلیون تومان و برای بازنشستگان ۹ میلیون تومان تعیین شد. همچنین معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولت هم تا سقف ۱۲ میلیون تومان پیش بینی شد. مالیات مازاد حقوق ۱۲ تا ۱۶.۵ میلیون تومان ۱۰ درصد، مازاد ۱۶ تا ۲۷ میلیون تومان ۱۵ درصد و مازاد ۲۷ تا ۴۰ میلیون تومان ۲۰ درصد و مازاد ۴۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۳۰ درصد می‌شود.

 

۵۵۰ میلیون تومان میزان پاداش خدمت در سال آینده

زارع ادامه داد: میزان پاداش پایان خدمت در سال آینده ۵۵۰ میلیون تومان پیش‌بینی شد و تا ۷۰ میلیون تومان سقف خالص پرداختی برای سال آینده خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ درباره مصوبه دیگر این کمیسیون گفت: کلیه حساب‌های فرعی دستگاه‌ها در سال آینده مسدود می‌شود و باید حساب ریالی و ارزی در خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی افتتاح شود همچنین مجوزی به شرکت‌های دولتی داده شد تا ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق مالی – اسلامی با تضمین بازپرداخت خودشان داده شد همچنین کمیسیون تصویب کرد که دولت برای تادیه بدهی به تامین اجتماعی از طریق تهاتر یا نقدی یا سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی سودده و یا نرخ خوراک پتروشیمی و گاز برای واحدهای تولیدی، تامین اجتماعی و شرکت‌های تابعه اقدام کند و ۱۷۰ همت بدهی را در سال آینده تادیه کرده که همسان سازی بازنشستگان تامین اجتماعی از این طریق در سال آینده انجام شود. نسبت آن هم طبق برنامه هفتم توسعه بدین گونه بوده که در سال اول ۴۰ درصد و در سال‌های دوم و سوم اجرای برنامه هفتم توسعه هر کدام ۳۰ درصد خواهد بود.

زارع درباره مصوبه کمیسیون در راستای حمایت از تولید اظهار کرد: حقوق وارداتی ماشین‌آلات، تجهیزات و مواد اولیه و واسطه‌ای تولید به دو درصد کاهش پیدا کرد حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی، دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی و نهاده‌های دامی و شیر خشک اطفال به یک درصد کاهش پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ درباره سایر مصوبات مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کمیسیون تلفیق وارد بررسی موارد الحاقی به بودجه شد در مصوبه‌ای دولت مکلف به تسویه بدهی خود به شرکت‌های پتروشیمی تولید کننده کود شیمیایی اوره در سال آینده در راستای حمایت از بخش کشاورزی شد همچنین ضریب حقوق کارکنان وزارت کشور ۱.۵ برابر حقوق شغل و شاغل در نظر گرفته شد.

زارع با بیان این‌که دولت و کمیسیون تلفیق مصوباتی در راستای حمایت از اشتغال و معیشت مردم داشته است، تصریح کرد: تعیین میزان حقوق سربازان در سال آینده مربوط به بخش دوم بودجه است که آنها را در زمان تنظیم جداول و ردیف‌ها مشخص می‌کنیم با توجه به این‌که هنوز قسمت دوم بودجه به مجلس شورای اسلامی داده نشده ولی احتمالا افزایش حقوق سربازان همچون سابق خواهد بود و دولت میزان تغییرات حقوق سربازان را بر اساس منابع پیش‌بینی شده در بخش اول تعیین خواهد کرد.

 

کف حقوق والدین شهدا در سال آینده ۱۵ میلیون تومان خواهد بود

وی درباره مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص ایثارگران اظهار کرد: کمیسیون تلفیق کف حقوق والدین شهدا را ۱۵ میلیون تومان تعیین کرد میزان حقوق رزمندگان معسر هم با حداقل حقوق یعنی ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ درباره تبدیل وضعیت ایثارگران هم گفت: ما همچنان در حال بررسی پیشنهادات الحاقی به لایحه بودجه هستیم که تاکنون پیشنهادی درباره تبدیل وضعیت نیامده است.

زارع درباره روند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: با آیین‌نامه جدید پیشنهادات شخصی نمایندگان در تلفیق بررسی نمی‌شود و تنها ما پیشنهادات کمیسیون‌های تخصصی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. امشب بررسی بودجه در تلفیق به پایان می‌رسد و گزارش به هیات رئیسه داده خواهد شد. پیش‌بینی هیات رئیسه این است که در هفته آینده ایرادات شورای نگهبان در برنامه هفتم بررسی شده و بعد از آن مجلس شورای اسلامی وارد بررسی بودجه شود ان شاءالله تا نیمه اول بهمن‌ماه بودجه در صحن علنی به تصویب خواهد رسید و بررسی بخش دوم به بعد از انتخابات موکول می‌شود چون ابتدا باید بخش اول به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده و بعد دولت لایحه بودجه در بخش دوم را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه